
ANTOON AKKERMANS 1940-2006
Met ontzetting hebben we kennis genomen van het plotseling overlijden van Dr. Antoon D.L. Akkermans.
Velen van diegenen die het plezier hebben gehad om met hem te werken, waren op dat moment op het ISME congres voor microbiële ecologie, het vakgebied waaraan hij een groot deel van zijn leven heeft gegeven. Antoon was tot in 2003 als Universitair Hoofddocent verbonden aan het Laboratorium voor Microbiologie, waar hij leiding gaf aan een groot aantal AIOs, post-docs en gastmedewerkers uit binnen- en (met name) buitenland in de onderzoeksgroep Moleculaire Ecologie. Sinds zijn aanstelling in Wageningen in 1969 was hij vooral actief op het gebied van stikstofbinding door bacteriën en maakte wetenschappelijke naam met zijn onderzoek aan de interaktie tussen Frankia en de els. Later verbreedde zijn wetenschappelijke interesse zich naar de bodemmicrobiologie en de relatie tussen micro-organismen in de darm en voeding en gezondheid van mens en dier.
Hij was een originele denker met internationaal perspectief die open stond voor nieuwe ontwikkelingen. Dit kan geïllustreerd worden door zijn snelle introduktie van moleculaire technieken in de ecologie – hij bracht een sabbatical door in een Zweeds laboratorium dat hier al ver mee was, organiseerde diverse internationale praktische cursussen op dit gebied en initieerde de uitgave van een handboek voor moleculaire methoden dat is uitgegroeid tot een standaardwerk.
Hoewel hij een 3-tal jaar geleden terugtrad als UHD was hij nog bij diverse projekten op afstand en per mail betrokken en van het laatste proefschrift was net het leesexemplaar goedgekeurd. In de wetenschap blijft zijn naam voortleven in het geslacht Akkermansia, dat bij zijn officiële afscheid naar hem werd vernoemd. Een van de vertegenwoordigers van dit geslacht is de darmbacterie Akkermansia mucinophila, die velen, zo niet allen, van ons gewild of ongewild meedragen.
Antoon was een veelzijdige man, wat naar voren kwam op het gebied van muziek en kunst – hij was lange tijd een enthousiast klarinetspeler en met name de laatste jaren had hij tijd voor zijn schilderwerk. Daarin vervatte hij de schoonheid van de microbiële wereld en maakte een groot aantal kleurrijke studies van bacteriën, gisten en schimmels. Deze werden aan vrienden en collega’s verkocht en de opbrengst kwam ten goede aan de Akkermansia stichting. Een stichting die jonge wetenschappers in staat stelt congressen en bijeenkomsten te bezoeken.
Wij verliezen in Antoon een beminnelijk mens, een fijne collega, en een gerespecteerd wetenschapper. We wensen Wilma, zijn vrouw en onze collega, en zijn (klein)kinderen veel sterkte en kracht toe om dit verlies te verwerken.
Namens alle medewerkers van het Laboratorium voor Microbiologie
Hauke Smidt en Willem M. de Vos