Nieuws

Bezoek de kennisdagen voor het beheersen van bladschimmels

article_published_on_label
13 juni 2025

Beheersing van bladschimmels wordt door steeds meer akkerbouwers als problematisch ervaren. Middelen vallen weg en de pathogenen ontwikkelen resistenties. Naar verwachting zullen er in de toekomst, door beide oorzaken, nog meer middelen verdwijnen, wat de problematiek verder vergroot.

Binnen het onderzoek Duurzame beheersing van bladschimmels werken onderzoekers en praktijkpartners aan alternatieven voor chemische gewasbescherming. Voor de omschakeling naar een duurzamere plantaardige productie worden beschikbare groene middelen geëvalueerd en worden ICM BOS-systemen ontwikkeld om bladschimmels effectief, minimaal en zo groen mogelijk, preventief te bestrijden.

Kennisdagen in het land

Deze zomer kun je op verschillende locaties in het land kennis opdoen tijdens veld- en inspiratiedagen, georganiseerd door onder andere Wageningen University & Research (WUR), IRS, Vertify en Cosun. Per gewas worden actuele inzichten gedeeld. Praktisch en direct toepasbaar.

Aardappel

Phytophthora

Voor Phytophthora houdt de ICM-strategie in dat we gebruik maken van rassen met een verbeterde resistentie, in combinatie met een BOS-systeem, monitoring van de pathogeen populatie en een beetje spuiten. Rassen met een verbeterde resistentie maken het mogelijk de eerste bespuiting uit te stellen. Het BOS-systeem berekent dit uitstel en zorgt voor een optimale spuittiming met een minimaal aantal bespuitingen in het vervolgtraject. Waar mogelijk worden groene middelen ingezet.

Alternaria

Voor Alternaria in aardappel wordt gewerkt aan verbetering van een BOS-systeem. De spuittiming is afhankelijk gemaakt van de veroudering van het gewas en van het weer (infectiekansen), in combinatie met schadedrempels en groene middelen.

Granen

In granen is Septoria in een ICM-context het belangrijkste aandachtspunt. Voor deze bladvlekkenziekte zijn groene middelen geëvalueerd en ingepast in beheersingsstrategieën. De meest veelbelovende strategieën worden gedemonstreerd.

Suikerbiet

Cercosporabeheersing in een ICM-context is geïmplementeerd via een combinatie van Cercospora-resistente bietenrassen, biostimulanten, groene middelen en andere gangbaar toegelaten middelen. Daarnaast is een bestaand BOS-systeem onder de loep genomen en aangepast.

Datum Bijeenkomst Locatie
17-6-2025 Veldbijeenkomst Bladschimmels en Rassen (middag) Vredepeel
17-6-2025 FarmPlus Wieringerwerf
19-6-2025 Veldbijeenkomst Bladschimmels, rassen en granen i.s.m. Agrifirm (avond) Wijnandsrade
24-6-2025 Inspiratiemiddag Cosun Inspiratieboerderij Roswinkel
1-7-2025 Profytodsd Swifterbant
3-7-2025 Inspiratiemiddag Cosun Inspiratieboerderij Dinteloord
8-7-2025 ICM-Velddagen (klei) Lelystad
10-7-2025 Praktijkdag suikerbieten bij Proefboerderij 't Kompas Valthermond
15-7-2025 Inspiratiemiddag Cosun Inspiratieboerderij Lelystad
07-08-2025 Open Avond Aardappelen en Uien Wieringerwerf
11-9-2025 ICM-Velddagen (zand) Vredepeel
Tweede helft september Flitsbijeenkomst Cosun Inspiratieboerderij Roswinkel
Tweede helft september Flitsbijeenkomst Cosun Inspiratieboerderij Dinteloord
Tweede helft september Flitsbijeenkomst Cosun Inspiratieboerderij Lelystad