Nieuws

Leerlingen werken aan oplossingen voor voeden van de wereld in 2050

article_published_on_label
7 april 2025

Hoe voeden we de wereld in 2050 op een eerlijke, duurzame en gezonde manier wanneer de wereldbevolking stijgt naar 10 miljard? Dat is de vraag waar een groep leerlingen uit het voortgezet onderwijs zich op vrijdag 4 april mee bezig hield tijdens de finale van het Wageningen Youth Institute 2025.

Het voeden van de wereld en andere global challenges ‘zomaar’ oplossen, dat gaat natuurlijk niet. Maar er al op jonge leeftijd over nadenken wel. In totaal hebben 25 leerlingen zich opgegeven voor de Global Challenge essay wedstrijd die WUR samen met de World Food Prize Foundation ieder jaar organiseert onder de naam Wageningen Youth Institute. Leerlingen kiezen een land en onderwerp en schrijven daar vervolgens een essay over dat beoordeeld wordt door experts uit het werkveld. Op 4 april mochten zij hun essay pitchen tegenover de experts.

Het programma

Het programma begon met de mogelijkheid binnen te lopen en alvast kennis te maken met elkaar onder het genot van een kopje koffie en thee. Toen eenmaal iedereen gearriveerd was, begon Ellen van Seben, projectleider van het Wageningen Youth Institute met een introductie.

Namens de World Food Prize Foundation was aanwezig Jon Wogman, de Director Global Youth Programs & Partnerships. Hij vertelt over zijn werk en het belang van leerlingen die meedenken over oplossingen voor voedselzekerheid. Landen en onderwerpen waar de leerlingen over hebben geschreven zijn onder andere Ethiopië en ondervoeding. Costa Rica en duurzame landbouw. Filipijnen en klimaatverandering en de waterschaarste in Zimbabwe.

Na de introductie gaan de leerlingen die aan deze finale deelnemen uiteen in twee groepen voor de rondetafelgesprekken. Aan de rondetafelgesprekken nemen de experts deel. Een leuk gezelschap bestaande uit:

  • Maaike Groot, dochter van Simon Groot, de enige, Nederlandse World Food Prize laureate en werkzaam voor East-West Seed.
  • Hannah van Zanten, Chairholder Earth Systems and Global Change & full professor bij WUR.
  • Judith de Vor, duurzame boer uit het Groene Hart en spreker op de Internationale Borlaug Dialogue en bij de Global Youth Institute afgelopen editie in Iowa.
  • Cheng Liu Senior Onderzoeker Voedselveiligheid bij Wageningen Food Safety Research
  • Thom van Stralen, werkzaam voor het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur als Beleidsmedewerker op de afdeling Beleidsontwikkeling en Strategie.

Tijdens de rondetafelgesprekken stijgen de zenuwen. Dit is het moment. Iedere leerling pitch kort zijn essay, krijgt een vraag van een mede leerling en van een expert waarna de volgende leerling aan de beurt is. Daarna volgen er discussies over de problemen en oplossingen die de leerlingen hebben aangedragen. Een serieus en belangrijk moment want de leerling die het beste presteert en onderzoek heeft gedaan, mag naar het Global Youth Institute in Des Moines, de VS.

IMG_2655.JPG

Gelukkig wordt er in beide zalen ook gelachen dus na een uur aan gesprekken, is het tijd de spanning even los te laten en krijgt iedereen een rondleiding over de Wageningen Campus voor een kennismaking met de Wageningen Universiteit. Na de rondleiding komt iedereen weer samen in gebouw Impulse waar leerlingen, leerkrachten, ouders en experts een lunch nuttigen en nog even gezellig met elkaar napraten.

Borlaug Scholar

Op het einde worden de Borlaug certificaten uitgereikt. Een oorkonde namens de World Food Prize Foundation die is ondertekend door Thomas J. Vilsack, algemeen directeur bij de World Food Prize Foundation en Sjoukje Heimovaara, voorzitter van de raad van bestuur bij WUR.

Na het afronden van de rondetafelgesprekken en het ontvangen van de certificaten, zijn de leerlingen officieel Borlaug Scholars (vernoemd naar Dr. Borlaug, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede) waardoor ze kunnen solliciteren naar een Borlaug-Ruan International Internship, een unieke en professionele ervaring doordat leerlingen de kans krijgen te werken met wereldberoemde wetenschappers en beleidsmakers bij toonaangevende onderzoeks- en ontwikkelingsorganisaties over de hele wereld.

Zelf meedoen?

Geïnteresseerd om volgend jaar zelf mee te doen aan de Global Challenge? Als leerling kun je je hiervoor opgeven, maar ook docenten hebben de kans om met de hele klas mee te doen. Neem contact met ons op via het contactformulier bovenaan deze pagina.

IMG_2674.JPG