
Project
New crops for more extreme climate conditions: contributing to sustainable nutrition and safe nutrition
Bestaande gewassen zijn kwetsbaar voor steeds extremere klimaatomstandigheden. Nieuwe gewassen met een grotere weerbaarheid tegen extreme klimaatomstandigheden kunnen bestaande gewassen onder dergelijke omstandigheden overtreffen, maar hebben geen geschiedenis van geavanceerde veredeling, implementatie in agrosystemen en ontwikkeling van voedingsproducten met dergelijke nieuwe grondstoffen en bieden kansen voor een duurzamere en gezondere voeding, maar kunnen ook nieuwe risico's met zich meebrengen die moeten worden geanalyseerd en gemitigeerd om ook de veiligheid te garanderen.
Dit project analyseert hoe de kracht van nieuwe gewassen om voedsel te verbouwen onder extremere klimaatomstandigheden kan worden verbeterd door nieuwe strategieën te ontwikkelen en instrumenten op het gebied van genetica en plantenveredeling, agrosystemen, -omics voor kwaliteits-/risicoaspecten, en microbiologische en chemische veiligheid van nieuwe gewassen.
Doelstelling 1: Ontwikkelen van kennis over genetica en plantenveredelingsmethoden in nieuwe gewassen, met lupine, quinoa en zonnebloem als voorbeeldgewassen. (WP1)
Er zullen high-throughput fenotyperings evaluatieprotocollen (in NPEC) ontwikkeld worden en veldproefgegevens, bijvoorbeeld uit bestaande Topsectorprojecten, gebruikt worden. De mogelijkheid van het gebruik van AI-technieken zoals ML zal worden onderzocht.
Doelstelling 2: Ontwikkelen van kennis over de reikwijdte en potentiële productiviteit van meer veerkrachtige gewassen in Nederland (WP2)
De teeltgebieden die te maken zullen krijgen met toegenomen klimaatextremen, waaronder droogte, overstroming, hittestress en verzilting in Nederland, zullen gekwantificeerd worden. Er zullen projecties van de gewasproductiviteit gemaakt worden voor toekomstige, meer extreme omstandigheden met behulp van gewasgroeimodellen.
Doelstelling 3: Verbeteren van kwaliteit: minder anti-nutritionele factoren (verbindingen en eiwitten), en betere smaak van nieuwe gewasproducten (WP3)
Er zal onderzocht worden hoe een metabolomica- en proteomica-analyseaanpak kan helpen bij het identificeren en kwantificeren van kwaliteit en anti-nutritionele factoren (ANF's) in nieuwe gewassen.
Doelstelling 4: Verbeteren van ons begrip van voedselveiligheidsrisico's en afwegingen bij het gebruik van nieuwe gewassen onder extreme klimaten (WP4)
Er zal onderzocht worden hoe chemische voedselveiligheidsparameters, zoals pesticidenresiduen, mycotoxinen en plantentoxinen, beïnvloed worden door het gebruik van vruchtwisselingen die gebruikmaken van nieuwe teeltsystemen en/of nieuwe gewassen.
Doelstelling 5: Patroonontdekking en voorspellende modellering voor duurzame en veilige voedselketens (inclusief potentiële effecten van verwerking op producten gemaakt met nieuwe gewassen) (WP5)
Voor nieuwe gewassen is er onzekerheid over het waarborgen van voedselveiligheid en voedingszekerheid. Dit onderdeel zal voorspellende modellen voor voedselveiligheid ontwikkelen voor nieuwe grondstoffen (ook van nieuwe gewassen voor extreme omstandigheden) op basis van de enorme hoeveelheid voedselgegevens (bijv. voedselverwerking in relatie tot veiligheid, nutritionele en functionele parameters) die beschikbaar zijn in de wetenschappelijke literatuur en voorspellende modellering gebruiken om de microbiologische veiligheid van nieuwe voedselgewassen en -producten te beoordelen.
Uitwisselingsgroep over AI-tools
In veel van de WP's zal het gebruik en de ontwikkeling van AI-tools worden onderzocht.