Project

Onderzoek Verboden Stoffen

Gebruik van groeibevorderende stoffen is illegaal in de EU en kan een risico vormen voor de voedselveiligheid. Omdat het economisch interessant kan zijn dergelijke stoffen te gebruiken, is het belangrijk om hierop te controleren. Binnen dit project worden hiertoe innovatieve onderzoeksmethoden toegepast en effectieve monitoringsstrategieën ontwikkeld, waarbij nadrukkelijk rekening gehouden wordt met de ontwikkeling van nieuwe stoffen die, nu of in de toekomst, illegaal gebruikt kunnen gaan worden.

Doelstelling

Doelstelling van dit project is het ontwikkelen van methoden en monitoringsstrategieën ter verbetering van de controle, opsporing en handhaving op misbruik van verboden stoffen. 

Werkwijze

De aandachtsgebieden in dit project wisselen naar gelang de actualiteit, zodat goed ingespeeld kan worden op veranderende wet- en regelgeving en mogelijke veranderingen binnen de “zwarte markt” van verboden stoffen, waardoor ook in de toekomst de voedselveiligheid gewaarborgd kan blijven. Huidig onderzoek richt zich bijvoorbeeld op het maken van onderscheid tussen van nature aanwezige en toegediende steroïden, op eiwit- en peptidegroeihormonen en het op termijn kunnen aantonen van gen-doping.

Resultaat

De uiteindelijke resultaten van dit project worden geïmplementeerd in het routinematige WOT-monsteronderzoek bij WFSR of dienen ter advisering van de NVWA en beleidsmakers bij het ministerie van LVVN. Zij krijgen zo de beschikking over de nieuwste kennis en analysetechnieken om op effectieve wijze te controleren op illegaal gebruik van verboden stoffen. Hiermee wordt een belangrijke bijdrage geleverd aan het waarborgen van de voedselveiligheid.

Publicaties