
Project
Parapluplan pratijkonderzoek ter ondersteuning van de implementatie van energie innovaties
De implementatie van energie-innovaties in de praktijk is door de energiekosten van 2022 in een sneltreinvaart gekomen. Ondernemers investeren in LED belichting, ontvochtigingssystemen, extra schermen, additionele sensoren en meetapparatuur en software om hun energie beter in kaart te brengen. De stap van onderzoek naar implementatie brengt ook veel vragen met zich mee. Voor deze vragen zijn er soms al antwoorden gegenereerd in onderzoek, soms zijn het nieuwe vragen. Uit ervaring met het project “Monitoring van energie-innovaties in de praktijk” is gebleken dat deze vra-gen voor veel hoofdbrekens kunnen zorgen en geld kunnen kosten, waardoor implementatie kan stagneren of bruikbare technieken en methodes in een kwaad licht komen te staan of op de schroot-hoop belanden. Ook blijkt uit het eerder genoemde project “Monitoring” dat het gedetailleerd waar-nemen en analyseren van zowel klimaatparameters als gewaskenmerken, liefst bij meerdere bedrij-ven met hetzelfde gewas en eenzelfde innovatie, de kennisontwikkeling versnelt en ondernemers vooruit helpt. Zo zijn een aantal rozentelers met LED naar aanleiding van het monitoringsproject knoptemperatuur gaan meten en vergelijken, en investeerden Alstroemeria telers in PAR meters en Let’sGrow abonnementen voor data deling, waarmee ze nu nog klimaatinformatie met elkaar uitwis-selen. Bij KaE komen regelmatig verzoeken voor wat men noemt “monitoringsprojecten”. De ver-zoeken kunnen heel sterk variëren afhankelijk van gewas, type ondernemer, techniek die toegepast wordt/ gaat worden, het gebied waar een ondernemer zit, etc. Dit benadrukt de behoefte aan een koepelproject waaronder verschillende, kleinere en grote praktijkonderzoekvragen snel kunnen wor-den opgepakt (mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen en implementatie hobbels kunnen veref-fenen).
Het doel van dit project is Energie besparen door middels praktijkonderzoek de implementatie van energiebesparende innovaties in de praktijk te ondersteunen zodat de implementatie kan versnellen.
Concreet willen we dit bereiken door samen met ondernemers(groepen) op hun bedrijven de belem-meringen voor toepassing te achterhalen en weg te werken. Hierbij wordt kennis vanuit het onder-zoek ingebracht, worden aanvullende verklarende of ondersteunende metingen gedaan (boven op de standaard metingen die op het bedrijf al worden uitgevoerd), wordt data geanalyseerd en geza-menlijk met de teler(s) geduid.