
Project
Effecten op waterorganismen in kader van NL- en EU-toelating
De wens is dat het effect van gewasbeschermingsmiddelen op water- en sedimentorganismen gebaseerd is op methoden en technieken die wetenschappelijk onderbouwd zijn. Nederland wil een belangrijke rol spelen bij de verdere ontwikkeling ervan.
Doelstelling
Een goede risicobeoordeling van gewasbeschermingsmiddelen in oppervlaktewater is belangrijk. De ontwikkeling van bouwstenen staat daarbij centraal. Dit vindt plaats op EU-niveau. Het ministerie van LNV hecht veel waarde aan acceptatie van de Nederlandse methoden op communautair niveau. Zo ook aan kennisoverdracht binnen de EU. De wens is dat het effect van gewasbeschermingsmiddelen op water- en sedimentorganismen gebaseerd is op methoden en technieken die wetenschappelijk onderbouwd zijn. Zo ook een goede afstemming van beoordelingstechnieken binnen de EU.
Plan van aanpak
- Het ontwikkelen en kalibreren van een getrapte beslisboom voor chronische effecten (op basis van in 2010-2012 uitgevoerde experimenten).
- Het ontwikkelen van een beoordeling van de hersteloptie voor waterorganismen bij realistische blootstelling (inclusief multi-stress).
- Het ontwikkelen van een getrapte beslisboom voor effecten op sedimentorganismen (literatuurreview en experimenten).
- Deelname aan Nederlandse en Europese werkgroepen met betrekking tot aquatische effectbeoordeling.
Planning 1t/m4: eind 2013.
Resultaten
- Validatie / kalibratie van TK/TD modellen met experimentele gegevens van Gammarus en Myriophyllum.
- Wetenschappelijke publicatie over de validatie van de eerste tier met gegevens van microcosm- en mesocosmstudies voor herbiciden met verschillende werkingsmechanismen.
- Wetenschappelijke publicatie over chronische toxiciteitstesten met niet-standaard soorten (voor kalibratie Geomean en SSD-methoden).
- Bijdrage aan Glyceria testprotocol en ring-test.
- Uitbreiding MASTEP-model voor andere populaties van macro-evertebraten en herstel.
- Eerste aanzet tot getrapte beslisboom voor de effecten van gewasbeschermingsmiddelen op sedimentorganismen.
- Kennisoverdracht tijdens relevante workshops en congressen (onder andere SETAC, Fresenius, PEER etc).
Publicaties
-
The effect of temperature on toxicokinetics and the chronic toxicity of insecticides towards Gammarus pulex
Science of the Total Environment 856 (2023). - ISSN 0048-9697 -
Protectivity check of the Tier 1 Pesticide Risk Assessment for Aquatic Primary Producers
-
An OECD Test Guideline for Glyceria maxima: Results of a Final Ring-Test
-
The Influence of Temperature on the Lethal and Sublethal Effects of Two Insecticides, Imidacloprid and Flupyradifurone to Gammarus pulex
-
Application of General Unified Threshold Models of Survival Models for Regulatory Aquatic Pesticide Risk Assessment Illustrated with An Example for the Insecticide Chlorpyrifos
Integrated Environmental Assessment and Management 17 (2021)1. - ISSN 1551-3793 - p. 243 - 258. -
Mechanistic Effect Modeling of Earthworms in the Context of Pesticide Risk Assessment: Synthesis of the FORESEE Workshop
Integrated Environmental Assessment and Management 17 (2021)2. - ISSN 1551-3793 - p. 352 - 363. -
Is the aquatic effect assessment for herbicides protective in the EU ?
-
Glyceria maxima: Tips and Techniques for Reducing Experimental Variability
-
Evaluation of Laboratory Tests With Glyceria maxima: Which Matrices Need to Be Assessed?
-
An Ecosystem Study of DMA806BR (a.i. 2,4D) Effects on Three Macrophyte Growth Forms, Macroinvertebrates, Zoo- and Phytoplankton Community