Ga naar de inhoud

Plastic op Nederlandse rivieroevers – Observatieonderzoek naar de ophoping van macroplastic op rivieroevers en uiterwaarden

Promotie

In het kort
  • 18 november 2026
  • 15.30 - 17.00 uur
  • Auditorium Omnia, gebouw 105, Wageningen Campus
  • Livestream beschikbaar

Samenvatting

Plastic is een onmisbaar onderdeel van het dagelijks leven van de mens, en hoewel de massaproductie van plastic nog geen 100 jaar geleden begon, is plasticvervuiling inmiddels een wereldwijd probleem. In dit proefschrift ligt de nadruk op vervuiling door macroplastic (>2,5 cm) langs rivieroevers in Nederland, die onder meer kan voortkomen uit oppervlakteafvoer, riooloverstorten of zwerfafval. Macroplastic in rivieren kan worden getransporteerd en in zee terechtkomen, of (met tussenpozen) worden opgeslagen in de rivierbedding, in oevervegetatie, of in en op rivieroevers en uiterwaarden. Ik onderzoek met name:
1.    Hoe stabiel is de afzetting van macroplastic op rivieroevers in tijd en ruimte?
2.    Wat is de invloed van overstromingen?
3.    Hoe ver worden macroplasticdeeltjes getransporteerd tijdens een overstroming en in de daaropvolgende jaren, en hoe ontwikkelt zich hun toestand wat betreft massa en fragmentatie?
4.    Wat is, na overstromingen, de invloed van verschillende bodembedekking op de afzetting van macroplastic, en hoe wordt het plastic in laterale richting verspreid?

Promovenda

De promovenda van de promotie "Plastic op Nederlandse rivieroevers – Observatieonderzoek naar de ophoping van macroplastic op rivieroevers en uiterwaarden".

Over de promotie

Datum

wo 18 november 2026
15:30 - 17:00

Organisatie-eenheid

Hydrologie en Omgevingshydraulica, WIMEK, Wageningen University & Research

Zaal/kamer

Auditorium