MSc-student Maite den Butter wint prestigieuze REmagine Award voor onderzoek naar mariene beschermde gebieden

- dr. AP (Andries) Richter
- Associate Professor
Maite den Butter, recent afgestudeerd met een MSc in Economics of Sustainability, wint de REmagine Award in de categorie ‘Broad Perspective on Prosperity’. De prijs bekroont werk van masterstudenten die laten zien hoe economie, bedrijfsleven en een duurzame, sociale toekomst elkaar kunnen versterken.
Maite ontvangt de award voor haar scriptie “The Impact of Marine Protected Areas on Well-being: Evidence from Indonesia”, een diepgravend onderzoek naar de effecten van natuurbescherming op het dagelijks leven van kustgemeenschappen. Nu mariene beschermde gebieden wereldwijd worden uitgebreid als onderdeel van de 30x30-doelstelling, wordt inzicht in de sociale gevolgen ervan steeds belangrijker. Tot nu toe lag de focus van onderzoek vooral op ecologische voordelen.
Brede kijk op welzijn
Haar onderzoek gaat verder dan de gebruikelijke ecologische maatstaven en richt zich op het brede welzijn van gemeenschappen. Ze bestudeerde gemeenschappen die leven in de nabijheid van mariene beschermde gebieden in Papua en West-Papua in Indonesië. Daaruit blijkt dat deze beschermde zones samenhangen met duidelijke verbeteringen in het algehele welzijn van mensen, vooral op plekken waar mariene beschermde gebieden al langere tijd bestaan. Haar resultaten leveren overtuigend bewijs dat mariene natuurbescherming zowel de natuur als het dagelijks leven van lokale gemeenschappen ten goede kan komen, bijvoorbeeld via hogere toerisme-inkomsten, betere infrastructuur en een gezondere leefomgeving.
Haar begeleiders, dr. Andries Richter en dr. Anna Abatayo van de leerstoelgroep Milieueconomie, prijzen Maites werk om de wetenschappelijke zorgvuldigheid en maatschappelijke relevantie. Zij noemen haar scriptie “een voorbeeldstudie die laat zien wat de economische wetenschap kan bijdragen aan de samenleving. Het onderzoek is feitelijk onderbouwd, maatschappelijk betekenisvol en analytisch sterk.”
Verrast
Voor Maite kwam de prijs onverwacht. “Toen ik aan mijn scriptie begon, was een prijs winnen niet het eerste waar ik aan dacht. Toch betekent dit veel voor me. Het laat zien dat de Nederlandse academische wereld waarde hecht aan een economische benadering die ons denken over maatschappelijke uitdagingen kan vernieuwen. Die erkenning geeft hoop dat er ruimte is voor dialoog en nieuwe perspectieven binnen het vakgebied.”
De scriptie leverde haar ook nieuwe onderzoekservaring op. “Een belangrijke les is dat je met hoge ambities kunt beginnen, maar dat flexibiliteit net zo essentieel is. Aanpassingen doen is geen teken van zwakte, maar een manier om het project stap voor stap te laten groeien. Ik heb bovendien praktische vaardigheden ontwikkeld waar ik trots op ben, zoals het toepassen van methoden voor kwantitatieve causale analyse, met vertrouwen werken in R en de eerste stappen in het verkennen van ruimtelijke data. In dat laatste wil ik me graag verder verdiepen.”
Over de REmagine Award
De REmagine Award is een prestigieuze prijs van de Nederlandse Raad van Decanen in Economie en Bedrijfskunde. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan afgestudeerden die laten zien dat een mensgerichte economie, gedeelde verantwoordelijkheid en samenwerking tussen bedrijfsleven, overheid en samenleving niet alleen mogelijk zijn maar noodzakelijk. De award benadrukt het vernieuwende potentieel van de volgende generatie economen en businessprofessionals. Elke winnaar ontvangt 5.000 euro als erkenning voor hun bijdrage aan een meer op mensen gerichte economie.
Meer informatie over de REmagine Award is te vinden op www.remagine-award.nl