Ga naar de inhoud

Verkennen van de chemische ruimte van geprenyleerde fenolen antimicrobiële activiteit, membraanpermeabilisatie & cytotoxiciteit

Promotie

In het kort
  • 27 november 2026
  • 15.30 - 17.00 uur
  • Auditorium Omnia, gebouw 105, Wageningen Campus
  • Livestream beschikbaar

Samenvatting

Antimicrobiële resistentie maakt het steeds moeilijker om bacteriële infecties te behandelen. Daarom is er behoefte aan nieuwe antimicrobiële stoffen. In dit promotieonderzoek zijn natuurlijke stoffen uit planten, zogenaamde prenylated fenolen, onderzocht als mogelijke alternatieven voor bestaande antimicrobiële middelen. Hierbij is gekeken welke kenmerken van hun chemische structuur ervoor zorgen dat ze werkzaam zijn tegen bacteriën, hoe ze werken op de celmembranen van bacteriën en of ze ook schadelijk zijn voor menselijke cellen. Verschillende stoffen bleken zeer effectief tegen de bacteriën Streptococcus mutans en antibioticaresistente Staphylococcus aureus. Hun werking bleek samen te hangen met specifieke kenmerken van hun chemische structuur en met hun vermogen om de celmembranen van bacteriën te beïnvloeden. Daarnaast waren sommige stoffen pas schadelijk voor menselijke cellen bij hogere concentraties dan nodig waren om de bacteriën te remmen. De resultaten geven nieuwe inzichten in de werking van prenylated fenolen en helpen bij het identificeren van veelbelovende stoffen voor de verdere ontwikkeling als nieuwe antimicrobiële middelen.

Promovenda

De promovenda van de promotie "Verkennen van de chemische ruimte van geprenyleerde fenolen antimicrobiële activiteit, membraanpermeabilisatie & cytotoxiciteit".

Over de promotie

Datum

vr 27 november 2026
15:30 - 17:00

Organisatie-eenheid

Levensmiddelenchemie, VLAG, Wageningen University & Research

Zaal/kamer

Auditorium